En İyi Kahve Çekirdeği Hangisi?

Kahve çekirdeğinin yetiştiği bölgeye göre hem aromatik hem de karakteristik farklılıklar gözettiğini belirtmek gerekiyor. Damak tadınıza hitap eden en iyi kahve çekirdeği arama maceranızda sizlere yol gösterebilmesi adına şu maddeleri hatırlamanızı tavsiye edebiliriz;

  • Kahve aroması tadından hoşlanıyorsanız, Arabica çekirdeğinin damağınıza göre olduğunu vurgulayabiliriz.
  • Meyvemsi ve çiçeksi tatları seviyorsanız, Etiyopya kahvesini tercih edebilirsiniz.
  • Kahve içerken birazda çikolata tadı alma taraftarıysanız, Guatemala yöresinde pişirilen kahveleri değerlendirebilirsiniz.
  • Kahveyi sert sevenlerdenseniz, koyu kavrulmuş ya da espresso blendleri deneyebilirsiniz.

 

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya’nın kahvenin anavatanı konumunda bulunduğunu biliyor muydunuz? Kahve ilk olarak Kafta bölgesinde kullanıldığı sırada Özdemir Paşa tarafından keşfedilmiştir. Buna bağlı olarak Etiyopya kahvesi de bölgesel farklılık gösteriyor. Fakat buradaki fark tahmin edeceğinizden de fazladır. Sezonlara göre de farklılık oranı değişebiliyor. Etiyopya’da halen vahşi kahve bitkileri kullanan çiftlikler de varlığını koruyor. Dolayısıyla dünyanın en güzel kahvelerinden biri sayılan Yirgacceffe de burada yetişiyor. Etiyopya’da dünya genelindeki kahve yetiştiricileri arasında 5. Sırada kendine yer bulmayı başarıyor.

 

Yemen Kahvesi

Kahve deyince ilk aklımıza gelen ülkelerden birisi de Yemen oluyor. Çünkü Yemen kahvesinin ününü bilmeyen yoktur. Özdemir Paşa tarafından Yemen’e getirilen tohumların zamanında burada yetiştirildiğini de eklememiz gerekiyor. Yüzlerce yıl boyunca kahve Yemen’den Osmanlı’ya yayılmıştır. Oradan da İskenderiye ve İstanbul gibi liman kentlerine gelerek, sonrasında Avrupa’ya yayılma fırsatı bulmuştur. Asitliğinin yanında aroması da dengeli olan Yemen kahvesi hem kalitesi hem doğallığı hem de üretim azlığı dolayısıyla dünyadaki en değerli kahve olma özelliği taşıyor.

 

Brezilya Kahvesi

Brezilya hem Türkiye’ye hem de dünyaya en çok kahve satışı gerçekleştiren ülke olarak öne çıkıyor. Satın alabileceğiniz en ucuzdan en kalitelisine kadar en geniş ürün yelpazesine sahip olması da bu durumu etkiliyor. Geçmiş yıllara baktığımızda Yemen’de kahve bulamadığımızda, Brezilya’ya yöneldiğimizi görmemiz mümkündür. Türk kahvesi için de uygun görülen Brezilya kahvesinin hafif tatlı ve fındıksı aromaya sahip olduğunu belirtebiliriz.

 

Dominik Kahvesi

Dominik Cumhuriyeti, en başarılı organik kahve yetiştiren ülkelerin ilk sıralarında yer alıyor. Hem coğrafi konumu hem de iklimi dolayısıyla kahvesi yüksek aromaya sahiptir. Ancak ülke içi tüketim çok fazla olduğu için dışarıya yapılan satışlar kısıtlı tutuluyor.

 

El Salvador Kahvesi

Demlendiğinde baskın olan tat çikolata ve karameldir. Ayrıca acı-tatlı bir çikolata rokası tadı almak da mümkündür.

 

Endonezya Kahvesi

Endonezya kahve üretiminde dünyada 3. Sırada yer alıyor. Üstelik kahveler üretim bakımından %25 Arabica ve %75 Robusta içeriyor. Ülkede yetiştirilen Arabica kahve çekirdekleri düşük asitli yapıyla beraber olgun bir gövdeye sahiptir. Aynı zamanda dünyanın en pahalı kahvesi olma özelliği taşıyan Kopi Luwak (misk kedisi kahvesi) burada üretiliyor.

 

Guatemala Kahvesi

Ülke volkanik arazileri ve zengin aromasıyla enfes kahveler yetiştiriyor. Hem baharatlı hem meyvemsi hem de isli tadıyla Guatemala kahvesi genel anlamda az asitlidir.

 

Honduras Kahvesi

En önemli özelliğini üretiminin dağlarda yapılmasıdır. Kahve yaklaşık bin ile bin altı yüz metre arasında yetişiyor. Bu durum Honduras kahvesini mineral ve besin kaynağı bakımından da zengin kılıyor.

 

Kenya Kahvesi

Kenya kahvesinin tadında belirgin bir şekilde greyfurt ve üzüm lezzetlerini bulmak mümkün. Dünya’nın en çok rağbet gören kahvelerinden biridir.

 

Kolombiya Kahvesi

Kahve kalitesinin devlet tarafından kontrol edildiğini de belirtmemiz gerekiyor. Arazisinin engebeli olması dolayısıyla zor ama yüksek kalitede kahve üretimi yapılıyor.

 

Kosta Rika Kahvesi

Yüksek rakımlı çiftliklerde yetişiyor. Tarrazu, Volcan Poas, Tres Rios, Heredia, Central Valley ve Naranji kahvenin yetiştiği bölgelerdir.

 

Meksika Kahvesi

En kalitelilerinden Chiapas kahvesi Guatemala’ya sınır durumundaki Meksika’nın güney doğu kıyısında yetiştiriliyor. Üretildiği kasabanın adını alarak da, Tapachula ismiyle kahve severlere sunuluyor.

 

Nikaragua Kahvesi

Nikaragua kahvesinin tipik bir Amerikan kahvesi olduğunu söyleyebiliriz.

 

Peru Kahvesi

Peru kahvesi dolgun, yumuşak ve düşük asitli olmasıyla dikkat çekiyor. Otantik küçük çiftliklerle birlikte yüksek dağlarda yetiştiriliyor. Kahve çekirdeklerinin tamamı ise Arabic çekirdeklerinden meydana geliyor.

 

Peru Kahvesi

Afrika kahveleriyle kıyaslandığında çok daha yumuşak olduğunu söyleyebiliriz. Arabica bourbon cinsindendir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.