Kahve Böbrek Hasarını Azaltabilir Mi?

Kahve hakkında yeni bir çalışma umut verici görünse de, geriye dönük veri toplamanın kendi sorunları var. Kahveyle ilgili olumlu sonuçlar kolay dikkat çekiyor. BLK Max Süper Özel Hastanesi Nefroloji ve Böbrek Nakli Kıdemli Direktörü ve HOD Doktor Sunil Prakash, kafeinin böbrek akışını artırmasına rağmen böbrek taşlarına da yol açtığını söylüyor.

Kidney International Reports’ta yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, günde iki ila üç fincan kahve içmenin böbrek hasarı riskini yüzde 23 oranında azaltabileceğini, ancak bulgunun gerçeğe uygun olarak alınmaması gerektiğini gösterdi.

“Bu oldukça büyük bir çalışma ve araştırmacılar, böbrekler işlevlerinin tamamını veya bir kısmını aniden kaybettiğinde, kahve tüketiminin akut böbrek hasarı (AKI) üzerindeki etkilerini araştırdıkça ilgiyle inceleniyor. Herhangi bir miktarda kahve içmenin akut böbrek hasarı riskini azalttığını, ancak günde 2-3 fincan kahvenin en faydalı olduğunu buldular. Övülen sonuçların ortaya çıkarılmasında kişisel önyargının ve veri toplama metodolojisinin etkisi göz ardı edilemez. Ayrıca, araştırmacıların bulgularının, böbreklerde perfüzyonu ve oksijen kullanımını iyileştiren kahvedeki biyoaktif bileşiklerin sonucu olabileceğini kaydettiği için sadece gösterge niteliğindedir, “diyor BLK Max Süper Uzmanlık Nefroloji ve Böbrek Nakli Kıdemli Direktörü ve HOD Doktor Sunil.

“Geçmişe dönük veri toplamanın kendi sorunları olduğunu anlamalıyız. Kahve gibi popüler bir içecekle ilgili olumlu sonuçlar, basılı ve elektronik medyada milyonlarca kişinin dikkatini çekiyor. Bu nedenle, böyle bir sonuca varırken daha dikkatli olunması gerekiyor,” diye uyarıyor ve ekliyor: “Kafein böbrek akışını artırsa da, böbrek taşlarına da neden oluyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.